„LAIKMEČIŲ ATRADIMAI“

2022 metų Lietuvos mokinių dailės olimpiados tema - „Laikmečių atradimai“. Organizatoriai dalyviams įkvėpimo siūlė pasisemti Lietuvos Nacionalinio dailės muziejaus Istorijų namuose vykstančioje parodoje, skirtoje Marijos Gimbutienės 100 – „Deivės ir kariai“. Šioje parodoje pristatomi eksponatai, kurių pagrindu Marija Gimbutienė iškėlė hipotezę apie Senosios Europos matristinę civilizaciją. Čia taikiai sugyvenę žmonės dirbo žemę, puoselėjo menus ir  garbino Deivę Kūrėją. Vėliau ši civilizacija sunyko, ją  paveržė klajokliai  gyvulių  augintojai - kariai, atnešdami kitą kultūrą ir socialinę santvarką.

Mūsų gimnazijoje vykusiame I-ame dailės olimpiados ture dalyvavo  18 mokinių. Piešiniai buvo atlikti skirtinga technika. Įspūdinguose darbuose  mokiniai įvairiai interpretavo olimpiados temą: fiksavo parodos eksponatus,  vaizdavo civilizacijų susidūrimą, ieškojo sąsajų su lietuvių mitologija. Kas atstovaus gimnazijai rajoniniame ture, paaiškėjo po balsavimo, kuriame savo nuomonę  išreiškė visi olimpiados dalyviai. Daugiausia balsų surinko Kotrynos Sobolevskajos,  IIG kl.gimnazistės piešinys,   II vietą dalyviai skyrė Inesos Steckevič,  IIIG kl. Gimnazistės darbui,   III vieta atiteko Godos Kiriuškinaitės, 8 kl.mokinės, kūriniui.

Kovo 9 dieną olimpiados dalyviai lankėsi Lietuvos Nacionalinio dailės muziejaus Istorijų namuose parodoje „Deivės ir kariai“. Eksponatus šiai parodai paskolino skirtingi muziejai ir kitos institucijos  iš Austrijos, Bulgarijos, Rumunijos, Ukrainos, Italijos,  Sakartvelo, Kroatijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos. Parodos rengėjai pasistengė lankytojus įtraukti į kelionę po Senąją Europą, tam pasitelkę spalvas, kvapus ir garsus. Pirmoje salėje, pristatančioje Deivių  pasaulį, be įspūdingos keramikos ir  antropomorfinių deivių skulptūrėlių, pagal išlikusį modelį pastatytas  namas. Antroje salėje pristatoma karių civilizacija. Be artefaktų čia galima pamatyti jurtą, vežimą ir kapo rekonstrukciją . Trečia salė skirta Marijos Gimbutienės asmenybei. Čia eksponuojami jos asmeniniai daiktai, moksliniai darbai. Mokiniai pasižiūrėjo ištrauką iš televizijos laidos, kurioje Marija Gimbutienė pasakoja apie savo atradimus. XXI a. atlikti DNR tyrimai  patvirtino jos hipotezes.

Buvo įdomu pamatyti 7000 metų senumo artefaktus, pabandyti įsijausti į tų laikų gyvenimą. Keista suvokti, visgi kiek nedaug pasikeitė žmonių prigimtis. Keičiasi laikai, santvarkos, tobulėja ginklai. Europoje vėl liepsnoja karas.

Jadvyga Sinkevič
Muzikos ir dailės mokytoja